InfoCentrum Tisnov - Noviny Tisnov TISNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tisnovského a Kuřimského regionu.
inzerce sport kultura galerie a výstavy foto video černá kronika restaurace reality turistika volný čas školy nabídka práce Hudba Tanec Zábava Noviny Tisnov KUŘIM - TISNOVSKO-KUŘIMSKO
VIDEA z regionů
HLAVNÍ NABÍDKA

Úvodní stránka · 
WWW @ Obce regionu · 
FIRMY a odkazy · 
Témata článků · 
Archív článků · 
Top 10 · 
KONTAKT · 
CENÍK REKLAMY · 
Diskuze a komentáře · 
Přidej na InfoCentrum · 
Noviny TIŠNOVSKO ·
 

Tištěný měsíčník TIŠNOVSKO-KUŘIMSKO
Noviny Tišnov - TIŠNOVSKO
Tišnovská televize
Tišnovská televize
KATEGORIE
- Celý OBSAH - ZDE

 · Politika - VOLBY
 · AUTO - MOTO
 · Církev
 · CSS Tišnov
 · Dům dětí a mládeže
 · Doprava
 · HASIČI
 · Hitlerova dálniceR43
 · MAPY
 · Městské kulturní středisko
 · Muzeum města Tišnova
 · Oblastní charita Tišnov
 · Hrad Pernštejn
 · Počasí Tišnov
 · Společenská rubrika
 · Rodinné centrum
 · Tišnovské trhy
 · Tišnovský vozíčkář
 · ÚMRTÍ
 · Výrobky z Tišnovska
 · Zlobice - Ovenálie
 · Kuriozity
 · Úřady a instituce
 · Mapy
 · Výrobky z Tišnovska
 · Stará fotografie - seriál
 · Zdeněk Juránek a jeho tvorba
Počasí + Kamery
Náhodné zprávy

Obec Rašov
[ Obec Rašov ]

·XX. ROČNÍK DÁLKOVÉHO POCHODU
·Policie České republiky - Obvodní oddělení Tišnov
·GIS Tišnov
·www a e-mailové adresy obcí Tišnovska + okolí
·Václav Oharek - Tišnovský okres, Brno 1923, Brno 2007.
·PLÁN REGIONU TIŠNOVSKO
·Průvodce Tišnovem a Tišnovskem
Videa Tišnov
Podpořte InfoCentrum Tišnov
Líbí se vám server tisnov.info?
Chtěli byste jej propagovat na svých stránkách?
Návštěvnost
Zaznamenali jsme
90012707
přístupů od měsíce Květen 2005
TOPlist
Obec Předkášteří FOTO: Z jiného světa zpátky do reality
Autor: InfoCentrum - Pondělí, 25.09. 2017 - 17:48:09 (1641 čtenářů)
Téma: Obec Předkášteří

Pouhé tři dny trvala neobvyklá a svým rozsahem nebývalá výstava v bývalém ovčíně v areálu Porta Coeli v Předklášteří. Kdo ji ale stihnul navštívit, bude jistě dlouho vzpomínat. A potvrzují to také všichni příznivci Art Periscope, kteří v nelehkých podmínkách, ale zato krásných prostorách, pomáhali s velkým nasazením výstavu připravit i poté sklidit. Kromě těchto přátel a pomocníků je třeba poděkovat také ostatním spolupořadatelům - MěKS Tišnov, městu Tišnov, obci Předklášteří, Cisterciáckému opatsví Porta Coeli a za podporu a výpomoc firmám JICOM, ELKOV Elektro, stavitelství Nejez, HAKO a Podhoráckému muzeu Předklášteří. Bez jejich přispění by výstava, jejimž autorem a kurátorem byl Zdeněk Jílek, ani vzniknout nemohla...


Výstava to byla velkolepá - nejen svým obsahem a nadprůměrným počtem návštěvníků (zvláště v neděli). Prostor ovčína, který umělecká díla hostil, není veřejnosti prakticky vůbec známý a o to víc je jeho dispozice pro návštěvníka překvapivější - "místnost" má rozměry 50x14 metrů, nemá okna ani elektřinu a historické stěny jsou překrásně holé a syrové - bez omítek. Vše si můžete prohlédnout na videu, které najdete na stránkách www.tisnov.info.

Dvanáct kouzelných velkoplošných tkaných tapisérií zde vystavovala malířka a výtvarnice Milada Kollárová z Brna. Skutečně jenom málo výtvarníků ještě vytváří díla touto technikou a doba, po kterou tapisérie vzniká, se počítá na měsíce až rok. Milada Kollárová na nich zachycuje různé krajinné scenérie, v některých případech až s dechberoucím plastickým 3D efektem.

Druhým vystavujícím umělcem byl umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou, jenž kromě drobnějších děl rozesetých po ploše ovčína představil také nebývalé obří kovové monumenty s výmluvnými názvy Páv, Beran, Uro a Vlna. Vysoké byly až 2,5 metru a vážili jednotlivě téměř 600 kg. Tyto skvosty bychom bez pomoci od firmy JICOM a jejich dopravního prostředku s mechanickou rukou jen tak nepřevezli. Z osmnácti vystavených drobnějších plastik se návštěvníkům nejvíce líbil cyklus Cyklisté, které autor osobitě vymodeloval z nerezu.

"Nejpilnějším" vystavujícím byl malíř Antonín Vojtek z Břeclavi, který zde vůbec poprvé vystavil celý svůj cyklus šedesáti (!) obrazů nazvaný Odjinud - nové abstraktní olejomalby vznikaly po malířově hlubokém snu, v němž se, dle jeho slov, zřejmě již dostal na chvíli na jiný svět. Vše o těchto éterických obrazech je také zaznamenáno v jeho knize Odjinud, která na výstavě byla rovněž k prodeji.

Celá originální akce vyvrcholila kulturním programem v neděli 17.září od 15 hodin. V tuto dobu výstavu navštívilo, vzdor deštivému počasí, více než 300 návštěvníků, a vytvořili tak úžasnou atmosféru. Odpolední program, jak již se stává na akcích Art Periscope zvykem, uváděla skvělá Barbora Kulhánková z Tišnova, hudební kouzla se svým Modrým cimbálem předváděl cimbalista a zpěvák Roman Veverka. Ten precizně dotvořil atmosféru tohoto kouzelného prostředí svými historickými i současnými skladbami. Moderátorka Bára vyzpovídala postupně všechny vystavující a nepřítomného uměleckého kováře Pavla Tasovského zastoupil jeho učitel Jarek Zelený z Lomničky. Básně z knihy Antonína Vojtka procítěně přednesla Eva Vodičková, její přednes bezprostředně podbarvoval svými tóny Modrý cimbál.

Vrcholem programu nedělního odpoledne se stal křest nového kalendáře Tišnov mezi staletími 2018, kterého se chopil starosta Tišnova Jiří Dospíšil spolu s Prof. MUDr. Antonem Kollárem, DrSc. a autory kalendáře Zdeňkem Jílkem a fotografem Michalem Benešem. Kalendář coby "mimino" byl uložen ve starobylé kolébce a křtilo se stylově, jak se na bývalý ovčín patří - žinčicí. Závěrečnou řeč pronesl ředitel MěKS Jan Brdíčko a pozval všechny přítomné na připravený raut a na degustaci vína z Vinařství Michlovský z Rakvic, u něhož byl přítomen i sám majitel vinařství.

Doufejme, že tato velmi úspěšná akce a velký zájem veřejnosti přiměje majitele objektu, Cisterciácké opatství, k přehodnocení záměru vytvořit z bývalého ovčína dílnu na zpracování dřeva. Podle všech spokojených návštěvníků bylo by nejlepší pokračovat v podobných kulturních projektech a milých setkáních v překrásných historických kulisách.


Zdeněk Jílek za společnost Art Periscope


Kalendář TIŠNOV MEZI STALETÍMI se prodává v TIC na náměstí Míru 120 v Tišnově a v knihkupectví u paní Raškové, ul. Brněnská 475, Tišnov (Jamborův dům).


Související témata

Fotogalerie Galerie a výstavy Kultura Městské kulturní středisko Obec Předkášteří Tišnov

"FOTO: Z jiného světa zpátky do reality" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
 
Související odkazy
· Více o tématu Obec Předkášteří
· Další články od autora InfoCentrum


Nejčtenější článek na téma Obec Předkášteří:
VIDEO: EMANUEL RANNÝ (1913 - 2008)

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 * Přidat do oblíbených

 Sdílet na Facebooku

 g Přidat na Google

 t Sdílet na Twitter

 m Sdílet na MySpace

 l Sdílet na Live

 * Sdílet jinde

InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Informační portál města Tišnov a tišnovského regionu. Noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tišnovského a Kuřimského regionu.
Všechny obchodní známky a názvy jsou majetkem jejich právoplatných vlastníků, komentáře vlastní jejich autoři.
Vše ostatní vlastní © 2005 - 2018 InfoCentrum Tišnov
Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund