InfoCentrum Tisnov - Noviny Tisnov TISNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tisnovského a Kuřimského regionu.
inzerce sport kultura galerie a výstavy foto video černá kronika restaurace reality turistika volný čas školy nabídka práce Hudba Tanec Zábava Noviny Tisnov KUŘIM - TISNOVSKO-KUŘIMSKO
VIDEA z regionů
HLAVNÍ NABÍDKA

Úvodní stránka · 
WWW @ Obce regionu · 
FIRMY a odkazy · 
Témata článků · 
Archív článků · 
Top 10 · 
KONTAKT · 
CENÍK REKLAMY · 
Diskuze a komentáře · 
Přidej na InfoCentrum · 
Noviny TIŠNOVSKO ·
 

Tištěný měsíčník TIŠNOVSKO-KUŘIMSKO
Noviny Tišnov - TIŠNOVSKO
Tišnovská televize
Tišnovská televize
KATEGORIE
- Celý OBSAH - ZDE

 · Politika - VOLBY
 · AUTO - MOTO
 · Církev
 · CSS Tišnov
 · Dům dětí a mládeže
 · Doprava
 · HASIČI
 · Hitlerova dálniceR43
 · MAPY
 · Městské kulturní středisko
 · Muzeum města Tišnova
 · Oblastní charita Tišnov
 · Hrad Pernštejn
 · Počasí Tišnov
 · Společenská rubrika
 · Rodinné centrum
 · Tišnovské trhy
 · Tišnovský vozíčkář
 · ÚMRTÍ
 · Výrobky z Tišnovska
 · Zlobice - Ovenálie
 · Kuriozity
 · Úřady a instituce
 · Mapy
 · Výrobky z Tišnovska
 · Stará fotografie - seriál
 · Zdeněk Juránek a jeho tvorba
Počasí + Kamery
Náhodné zprávy

Obec Javůrek
[ Obec Javůrek ]

·JARO PŘIJDE ZE ŠMELCOVNY
·Chytání ryb v Javůrku
·TOUR DE JAVŮREK
·10. SVÉPOMOCNÝ JAVŮRSKÝ KOŠT SLIVOVICE
·Vánoční koncert v obci Javůrek
·Vítání jara na Šmelcovně
·Tour de Javůrek 2013
·Královská jízda a pouť v obci Javůrek
·IV. Javůrecká rocková noc
Videa Tišnov
Podpořte InfoCentrum Tišnov
Líbí se vám server tisnov.info?
Chtěli byste jej propagovat na svých stránkách?
Návštěvnost
Zaznamenali jsme
78900333
přístupů od měsíce Květen 2005
TOPlist
Napsali o Tišnově... MěKS včera, dnes, zítra...
Autor: InfoCentrum - Středa, 17.08. 2011 - 20:25:00 (7753 čtenářů)
Téma: Napsali o Tišnově...
Dobrý den.
Píšu Vám ve chvíli, kdy dochází ke střídání stráží ve vedení Městského kulturního střediska Tišnov. Můj první kontakt s tímto zařízením nastal někdy v polovině devadesátých let minulého století, kdy jsem byl v pozici účinkujícího se svým souborem Nostalgia Quartet na pódiu velkého sálu a smlouvu o vystoupení se mnou sepisoval ing. František Svoboda, tehdejší ředitel MěKS...

Od té doby jsem absolvoval několik sezón jako častý návštěvník koncertů, abych se seznámil jak s dramaturgickými záměry pana Luboše Kosteleckého, tak s následující vedoucí střediska, paní Ivou Jiráskovou. Když pan Kostelecký náhle zemřel, byl jsem požádán, abych jej zastupoval. Tak se dělo tuším od roku 2003 a naučil jsem se korigovat a napravovat občasné omyly paní vedoucí. Někdy to byla jen zkomolená jména nebo záměna nástrojů na nenápaditých plakátech. Nejhorší přehmat však nastal poté, co podepsala virtuózovi na violu prof. Lubomíru Malému dvě smlouvy, každou s jinou agenturou a s jiným doprovazečem. Přijeli tehdy do Tišnova z obou stran, ve vzrušené atmosféře nenašli moudré řešení a koncert musel být zrušen. Nepochopitelné. Když roku 2009 byla vystřídána ing. Václavem Seyfertem, nastal čas velmi utěšené spolupráce. Nový ředitel měl jasnou koncepci, která přesahovala rámec MěKS a zahrnovala celou tišnovskou kulturu. Nebyly žádné problémy s propagačními materiály, které najednou dostaly nepřehlédnutelnou tvář. Umělci neměli důvody ke stížnostem a společně jsme plánovali nejbližší sezony. I nadále jsem přitom využíval osobních známostí s hudebníky, jak jsem se s nimi potkával během své předchozí třicetileté praxe orchestrálního hráče ve Státní filharmonii Brno. Také proto jsme dokázali sestavit program devíti koncertů do roka za často mimořádně přátelské honoráře při zachování vysoké kvality. Pokračoval jsem i v psaní hudebně-vědných rozborů skladeb, zařazených na jednotlivé večery. Podotýkám, že jsem tuto činnost prováděl na vlastní žádost bez nároků na odměnu, jako malý vklad chudému odvětví zvanému kultura. Vždy jsem si přitom přál, aby umělci neodjížděli s pocitem, že za své vysoce profesionální výkony nejsou náležitě honorováni a několikrát jsem jednal na radnici se starosty a jejich místostarosty o maximální možné podpoře Kruhu přátel hudby. Když se mi podařilo před několika lety zajistit koncertní křídlo Petrof z tehdy rozprodávaného majetku Českého rozhlasu Brno za vysloveně zlomkovou cenu, našel jsem vzácné pochopení starosty ing. Františka Svobody. Díky němu získalo MěKS nástroj, za jaký by se nemusely stydět ani hudební metropole naší země.

Poslední dva roky jsem měl proto pocit, že moje práce pro KPH dostává větší smysl, zvlášť když jsem v Městské knihovně mohl uskutečnit přednáškový cyklus o klasické hudbě, aby byli jeho frekventanti, většinou pravidelní návštěvníci koncertů, dále vzděláváni a kultivováni. Nevadilo mi, že jako důchodce, po desetiletích vlastních hudebních aktivit, zaslouženě neodpočívám a místo toho se angažuji na tomto poli.

Do toho přišla před několika dny zpráva, které jsem zprvu nemohl uvěřit: dosavadní ředitel MěKS, ing. Václav Seyfert, byl odvolán! Důvodem jsou údajně "dlouhodobě špatné ekonomické výsledky, které ohrožují dobrou pověst města." K takové novině nemohu mlčet. Ten, kdo si myslí, že kultura, zejména ta nekomerční, umělecká, si na sebe vydělá, je buď ignorant nebo fantasta. Nejen v mém mateřském podniku, ale i na cestách v zahraničí jsme naráželi na tutéž situaci: šestinu až pětinu rozpočtu pokryjí tržby ze vstupenek, zbytek je nutno pro zachování vysoké úrovně doplnit odjinud, ať už ze státního či městského rozpočtu nebo od sponzorů a donátorů. Tak to chodí například i v Newyorské filharmonii a nelze počítat s nějakými „dlouhodobě dobrými výsledky“ vlastními silami. Vydělat mohou nebo musí jiné obory lidské činnosti, které si nekladou zdaleka tak vysoké cíle pokud jde o dosahování opravdových hodnot, které nejsou hmatatelné, ale svědčí o úrovni toho kterého národa, města, obce, společenství. Není-li však dobrá vůle těch, kteří o financování kulturní instituce rozhodují, odsuzují ji ke snižování kvality, případně počtu akcí. Těžko rozhodnout, které z těchto opatření je horší, obě jsou zlá a likvidují dlouhodobé tradice, na které může být město Tišnov zatím pyšné. Je známá zkušenost, že co se jednou zruší, jen velmi obtížně se vrací do bývalého stavu.

Poněvadž jsem ještě za činnosti paní Ivy Jiráskové podepsal jakousi smlouvu o práci pro Kruh přátel hudby Tišnov, oznamuji Vám nyní, že si přeji, aby tato byla zrušena. Jako důvod neuvádím svůj věk (za několik dní 69 let) ani zdravotní stav (byl jsem v posledních dvou letech čtyřikrát vážně operován), ale jedině a pouze neblahou změnu v názoru na to, jaká má být nadále tišnovská hudební kultura – myslím tím hudbu vážnou, uměleckou, hodnotnou. Je mi líto, že poslední fáze mé spolupráce s MěKS, kdy jsme usilovali o udržení dobré pověsti Kruhu přátel hudby Tišnov, trvala tak krátce a byla tak násilně ukončena. Vím ale, že dobré vzpomínky zůstanou déle než pocit hořkosti a smutku z tohoto dne. Koncertní sezonu 2011/12 jsme připravili s ing. Seyfertem jak nejlépe jsme mohli, považuji ji za jednu z nejlepších a snad tak zůstane i v paměti věrných návštěvníků.

15. srpna 2011

Jan Beránek
Újezd u Tišnova


Související témata

Městské kulturní středisko Tišnov

"MěKS včera, dnes, zítra..." | Přihlásit/Registrovat | 11 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Středa, 17.08. 2011 - 21:13:04
No konečně, proč by se taky pořád mělo z peněz nás všech platit fidlání, na které chodí sám autor a je pár jeho kamarádů. Pokud někdo špatně hospodařil, proč by měl zůstávat ve funkci? To by snad neprošlo ani u slavného Frantíka Svobody, kterého autor článku vychvaluje, jak kdyby s ním měl poměr. Je to každého názor, já jsem osobně rád, že je ten ******* a ********** z měks pryč, byl na něho naprosto strašný pohled, takhle si teda šéfa městské organizace nepředstavuji. Takže asi tak. No každopádně nechápu, proč ten dopis poslal Beránek sem, trošku trapný, ale co už.


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Čtvrtek, 18.08. 2011 - 00:58:48
 
paní JIRÁSKOVÁ BYLA MILÁ ALE NEBYLA JEHO MILENKA


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: InfoCentrum (info@tisnov.info) - Čtvrtek, 18.08. 2011 - 08:51:04
 
Zdržte se prosím používání vulgarizmů, urážek a pomluv. Buďte slušní a kultivovaní.


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Pavel M - Čtvrtek, 18.08. 2011 - 14:26:27
 
FUJ- moje sekretářka napsala v emailu hrubku a taky neuvádím její jméno, chci-li napsat o někom že je dobrý, nezhazuji nikoho jiného a hlavně ne takhle veřejně. Za ten článek bych ho být paní Jiráskovou zažalovala, doufám,že tak učiní


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Karel - Pátek, 19.08. 2011 - 18:13:05
 
Kdo paní Jiráskovou zná a ví jak se do Kulturního střediska dostala asi se nebude divitže ji lidé nemají rádi.


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: JANA - Pátek, 19.08. 2011 - 20:15:56
 
ALE DI TY BREPTO, TY VÍŠ JAK SE TAM PŘED VÍCE JAK 15 LETY DOSTALA? NEDĚLALA TAKHLE NÁHODOU ÚČETNÍ? PODLE MNE SE VYPRACOVALA.


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Sobota, 20.08. 2011 - 08:45:09
 
Franta nám šel starostovat a ona šla šéfovat MěKS místo něho. Vzhledem k tomu, že už Franta tam byl víceméně politicky dosazen a odbornost šla stranou, tak angažování účetní Jiráskové bylo už jen třešničkou na dortu. Ale myslím, že tento článek je spíše reakcí na vyhazov Ing. Seyferta a tady trochu postrádám vysvětlení, důvod, který měla městská rada. Slyšel jsem něco o obrovských dluzích, je toto schopen někdo osvětlit? Děkuji!


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Karel - Sobota, 20.08. 2011 - 17:38:34
 
vypracovala se tak že pomlovala svýho vedoucího,který potom musel odejit jejim přičiněním.Zeptej se ji jestli ti řekne pravdu


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Sobota, 20.08. 2011 - 17:40:24
 
to bylo ještě dříne kolem roku 92,93 asi tak


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Sobota, 20.08. 2011 - 21:54:23
 
že vám není ani trochu hamba za ty řeči, co provedl vedoucí měks v roce 1968 náhodou nevíte?


[ Odpovědět ]
Re: MěKS včera, dnes, zítra... (Hodnocení: 0)
Od: Bezejmenný - Čtvrtek, 01.09. 2011 - 09:07:53
 
Až bude pan Beránek psát příště chvály na pana Seifrta bude dobré aby si přečetl článek na srtánkách Tišnova. Myslím že hovoří za vše http://www.tisnov.cz/upload/aktuality/doc/src590.pdf


[ Odpovědět ]
 
Související odkazy
· Více o tématu Napsali o Tišnově...
· Další články od autora InfoCentrum


Nejčtenější článek na téma Napsali o Tišnově...:
MěKS včera, dnes, zítra...

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 * Přidat do oblíbených

 Sdílet na Facebooku

 g Přidat na Google

 t Sdílet na Twitter

 m Sdílet na MySpace

 l Sdílet na Live

 * Sdílet jinde

InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Informační portál města Tišnov a tišnovského regionu. Noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tišnovského a Kuřimského regionu.
Všechny obchodní známky a názvy jsou majetkem jejich právoplatných vlastníků, komentáře vlastní jejich autoři.
Vše ostatní vlastní © 2005 - 2018 InfoCentrum Tišnov
Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund