InfoCentrum Tisnov - Noviny Tisnov TISNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tisnovského a Kuřimského regionu.
inzerce sport kultura galerie a výstavy foto video černá kronika restaurace reality turistika volný čas školy nabídka práce Hudba Tanec Zábava Noviny Tisnov KUŘIM - TISNOVSKO-KUŘIMSKO
VIDEA z regionů
HLAVNÍ NABÍDKA

Úvodní stránka · 
WWW @ Obce regionu · 
FIRMY a odkazy · 
Témata článků · 
Archív článků · 
Top 10 · 
KONTAKT · 
CENÍK REKLAMY · 
Diskuze a komentáře · 
Přidej na InfoCentrum · 
Noviny TIŠNOVSKO ·
 

Tištěný měsíčník TIŠNOVSKO-KUŘIMSKO
Noviny Tišnov - TIŠNOVSKO
Tišnovská televize
Tišnovská televize
KATEGORIE
- Celý OBSAH - ZDE

 · Politika - VOLBY
 · AUTO - MOTO
 · Církev
 · CSS Tišnov
 · Dům dětí a mládeže
 · Doprava
 · HASIČI
 · Hitlerova dálniceR43
 · MAPY
 · Městské kulturní středisko
 · Muzeum města Tišnova
 · Oblastní charita Tišnov
 · Hrad Pernštejn
 · Počasí Tišnov
 · Společenská rubrika
 · Rodinné centrum
 · Tišnovské trhy
 · Tišnovský vozíčkář
 · ÚMRTÍ
 · Výrobky z Tišnovska
 · Zlobice - Ovenálie
 · Kuriozity
 · Úřady a instituce
 · Mapy
 · Výrobky z Tišnovska
 · Stará fotografie - seriál
 · Zdeněk Juránek a jeho tvorba
Počasí + Kamery
Náhodné zprávy

Obec Pernštejnské Jestřabí
[ Obec Pernštejnské Jestřabí ]

·Prosíme o pomoc...
·ROCKOVÁ NOC V PERNŠTEJNSKÉM JESTŘABÍ
·MEGAPARTY V PERNŠTEJNSKÉM JESTŘABÍ
·NOHEJBALOVÝ TURNAJ V PERNŠTEJNSKÉM JESTŘABÍ
·XX. ROČNÍK DÁLKOVÉHO POCHODU
·Policie České republiky - Obvodní oddělení Tišnov
·GIS Tišnov
·www a e-mailové adresy obcí Tišnovska + okolí
·Václav Oharek - Tišnovský okres, Brno 1923, Brno 2007.
Videa Tišnov
Podpořte InfoCentrum Tišnov
Líbí se vám server tisnov.info?
Chtěli byste jej propagovat na svých stránkách?
Návštěvnost
Zaznamenali jsme
78872480
přístupů od měsíce Květen 2005
TOPlist
Galerie a výstavy FOTO: MALÍŘ A GRAFIK FRANTIŠEK ŠTĚPÁN
Autor: InfoCentrum - Pondělí, 29.10. 2012 - 00:00:00 (4965 čtenářů)
Téma: Galerie a výstavy

Podhorácké muzeum v Předklášteří připomíná rozsáhlou retrospektivní výstavou 100. výročí narození akademického malíře a grafika Františka Štěpána (1912-1986). Teprve podruhé tak máme možnost zhlédnout jeho samostatnou výstavu. Výstavu máte možnost navštívit do 25.listopadu 2012...MALÍŘ A GRAFIK   FRANTIŠEK ŠTĚPÁN    1912 - 1986 :

K nejtalentovanějším malířům tišnovského regionu patřil beze sporu akademický malíř a grafik František Štěpán i když neprávem žil ve stínu svého úspěšnějšího souputníka akademického malíře Josefa  Jambora.

Letos si připomínáme sté výročí jeho narození a tak lze jen uvítat, že jeho život a tvorbu připomnělo Podhorácké muzeum velkou retrospektivní výstavou. Je to vlastně teprve jeho druhá samostatná výstava, což není bilance příliš radostná.

Tu první uspořádal tišnovský klub přátel výtvarného umění v roce 1979. Teprve touto výstavou tišnovská veřejnost poznala velký talent tohoto neobyčejně skromného umělce a člověka.

Tišnovsko bylo jeho domovem od počátku školních let ale do Tišnova se dostal až po mnoha životních peripetiích. Připomeňme alespoň krátce několik údajů z jeho života.

Narodil se v Prostějově 27.listopadu 1912. Po smrti otce, který umírá jako voják rakouské armády v závěru první světové války na zápal plic se matka se dvěma syny stěhuje na výměnek k babičce do Deblína.

Zde poznal život chudého venkovského chlapce. Dobře se však učil a už na obecné škole projevoval velké výtvarné nadání. Proto odchází studovat na Veřejnou školu uměleckých řemesel v Brně. Jeho další tvorbu tak ovlivnili např. profesoři P. Dillinger, E. Hrbek a F. Süsser. Úspěšně potom složil přijímací zkoušky na pražskou AVU, kde studuje v letech 1934 - 1939 v grafické speciálce Prof. T. F. Šimona. Na Akademii formoval jeho tvůrčí osobnost také Max Švabinský nebo Jakub Obrovský. V ročníku s ním studovala řada pozdějších významných a národních umělců. Uveďme alespoň Ludmilu Jiřincovou, Karla Štěcha, Emila Kotrbu, Miladu Kazdovou nebo Emanuela Raného st.

Za své práce již na Akademii získává v letech 1937 - 1938 řadu ocenění a za první cenu Akademie v roce 1939 mu byl udělen tzv. Čestný rok. Bylo to za  lept s akvatintou "Na barikádách", ve kterém vyjádřil svůj postoj proti nastupujícímu fašismu. Studium v Praze bylo pro Františka Štěpána tvrdou životní zkouškou. Nebylo finanční zajištění a tak často chodíval pěšky přes celou Prahu do dobročinného spolku České srdce na polévku a chléb za padesát haléřů.

Další jeho osudy poznamenal protektorát. Jeho bratr Karel - poručík ČSA uprchl do zahraničí a bojoval mimo jiné u Tobruku a pak jako navigátor No. 311 RAF. František Štěpán byl zatčen a internován v Kounicových kolejích v Brně.     Na základě zdravotního stavu (neschopen vazby) a intervencí  Jindřicha Sedláka unikl transportu do koncentračního tábora  a byl totálně nasazen v zemědělství.

 V roce 1944 s v Nihově se oženil s Josefou Hejtmánkovou .                   

Čestný rok 1945/46 na Akademii nemohl dokončit. Narodil se mu syn Ivan a tak přednost dostává starost o rodinu, která se stěhuje do Dolních Louček.

Zlomovým rokem se stává rok 1948, kdy umírá jeho žena Josefa a záhy také jeho dcera Jitka. Čas dělí na péči o syna a rodinu a tak času na výtvarnou činnost mnoho nezbývá. Přesto se však svými pracemi účastní členských výstav Alše a v roce 1948 se stává členem Svazu výtvarných umělců.

V roce 1951 se znovu oženil a rok poté se narodil syn Pavel.

Je nutné také připomenout, že hned po válce pravidelně vystavuje s malíři Výtvarné sekce Okresní osvětové rady v Tišnově. Vystavuje zde také např. Josef Jambor, Josef Zahořanský, bratři Kotasové, Emanuel Ranný, Karel Formánek a další.

Od padesátých let žije František Štěpán v Předklášteří odkud se v roce 1976 stěhuje do Tišnova. Pracoval léta v propagaci. V letech 1959 - 1960 byl zaměstnancem a do r. 1962 také ředitelem Okresního vlastivědného muzea, odkud odchází jako metodik do Osvětového domu Brno - venkov. Zde pracuje až do roku 1972, kdy odchází do důchodu.

V roce 1959 byl spoluautorem (B.Vala) barevného plakátu k oslavám 700 let města Tišnova. Na výstavě u příležitosti těchto oslav vystavil osm prací  (číslo katalogu 74  -  81). Stal se také členem poroty této nádherné výstavy, které se zúčastnilo 27 profesionálních i neprofesionálních výtvarníků.

Věnuje se nejen malování ale také propagační grafice. Vzniká celá řada unikátních kreseb, na kterých glosuje své okolí, rodinu i postřehy ze všedního života. Často vyrážel do okolí Tišnova a zachycoval zajímavé motivy z přírody.

Je škoda, že se František Štěpán nedočkal ocenění celoživotního díla jaké mu přísluší. Jsme mu toho ještě hodně dlužni. Stále totiž čeká na zařazení do kontextu českého výtvarného umění. Stálo by jistě za úvahu vydat alespoň malou monografii s výběrem jeho tvorby. 

Je dobře, že Tišnov měl svého Františka Štěpána a že si ho dnes připomínáme. Vždyť od jeho smrti 24.listopadu 1986 uplynulo letos již 26 let.

V Tišnově                                   24.10.2012                    Mgr. Miroslav Pavlík


Související témata

Fotogalerie Obec Předkášteří Volný čas Zdeněk Juránek a jeho tvorba

"FOTO: MALÍŘ A GRAFIK FRANTIŠEK ŠTĚPÁN " | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: FOTO: MALÍŘ A GRAFIK FRANTIŠEK ŠTĚPÁN (Hodnocení: 0)
Od: - Čtvrtek, 01.11. 2012 - 15:44:27
Opravdu kvalitně uspořádaná výstava. Po prohlídce jsem měl velmi dobrý pocit!  F.V.


[ Odpovědět ]
 
Související odkazy
· Více o tématu Galerie a výstavy
· Další články od autora InfoCentrum


Nejčtenější článek na téma Galerie a výstavy:
VIDEO: Výstava Mikroregion Porta v Železném

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 * Přidat do oblíbených

 Sdílet na Facebooku

 g Přidat na Google

 t Sdílet na Twitter

 m Sdílet na MySpace

 l Sdílet na Live

 * Sdílet jinde

InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Informační portál města Tišnov a tišnovského regionu. Noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO, aktuality, zprávy, foto a video z Tišnovského a Kuřimského regionu.
Všechny obchodní známky a názvy jsou majetkem jejich právoplatných vlastníků, komentáře vlastní jejich autoři.
Vše ostatní vlastní © 2005 - 2018 InfoCentrum Tišnov
Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.33 sekund