InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

VENUŠE Z MAŠŮVEK I BRONZOVÁ NÁHOLNICE Z KUŘIMI
Publikováno: Úterý, 10.10. 2017 - 16:00:01
Téma: BRNOV pondělí 10.10. začala v rámci série výstav představující všechna odborná oddělení Moravského zemského muzea v Brně (MZM) další prezentace. Tentokrát své nejvzácnější sbírkové předměty prezentuje Archeologický ústav Historického muzea...


Když roku 1817 vzniklo Františkovo muzeum, byly středem jeho zájmu především obory přírodovědné. Přesto již tehdy získalo darem několik předmětů archeologických, které byly vystaveny jako "starožitné kuriozity". Ještě v roce 1858 stačila pro archeologickou sbírku jediná malá vitrína s asi padesáti archeologickými artefakty. "Dnes jsou v péči Archeologického ústavu MZM sbírkové předměty od mladší doby kamenné až po období vrcholného středověku. Mezi nimi vyniká řada unikátních nálezů nevyčíslitelné historické hodnoty - například neolitická venuše z Hlubokých Mašůvek, soubor kování konvice z Brna-Maloměřic z doby laténské či z doby stěhování národů inventář velmožského hrobu z Blučiny. Významné jsou i rozsáhlé kolekce -  nálezový fond pohřebišť z mladší doby kamenné u Vedrovic, materiál z výzkumu hradiště doby bronzové Cezavy u Blučiny či keltského oppida Staré Hradisko. V současné době se stará o sbírky šest odborných kurátorů, kteří se ovšem věnují také vědecké, výstavní, výzkumné a popularizační činnosti," uvedla Eva Pánková, náměstkyně generálního ředitele MZM.

Návštěvníky zaujme především vitrína s Venuší z Hlubokých Mašůvek. "Jde o světoznámou plastiku, bez její fotografie se neobejde žádná významnější publikace o mladší době kamenné. Soška patří do skupiny kultovních předmětů spojených s duchovním životem pravěkých lidí a zároveň jsou krásnou ukázkou pravěkého umění," uvedla Pánková. Pozornost si zaslouží bronzová stylizovaná plastika koně z pohřebiště v lokalitě Brno-Obřany. Jde o součást výbavy žárového hrobu. Nález z roku 1885 je evropským unikátem z hlediska uměleckého ztvárnění zvířecí plastiky. Přímo z regionu - z Kuřimi - pochází bronzová náholenice, která tvořila součást ochranné zbroje. V českých zemích jde o jediný doklad tohoto druhu zbroje z doby bronzové. Historicky významný je také soubor bronzových kování, původně aplikovaných na dřevěné nádobě. Byl vyzvednut na keltském pohřebišti, porušeném stavbou nákladního nádraží v roce 1941. Nález lze označit za jedno z nejkrásnějších a nejvýznamnějších mistrovských děl keltského umění, který nepochybně hrál důležitou roli při obřadech či mystériích.

Poutavou expozici si zájemci mohou prohlédnout v Dietrichsteinském paláci (sál Karla Valocha), Zelný trh 8, Brno do 5. listopadu. Otevřeno út 9-15, stř - pá 9-17, so a ne 13-18 hod.

                                                                                                    Radoslav PatočkaTento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=13983