InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

BIBLE KRALICKÁ I RUKOPIS MARYŠI
Publikováno: Středa, 08.11. 2017 - 10:58:07
Téma: Galerie a výstavyV souvislosti s oslavami 200 let Moravského zemského muzea (původně Františkova) začala v úterý 7. listopadu v pořadí už šestnáctá prezentace odborných pracovišť. Tentokrát se svými nejcenějšími sbírkovými položkami představuje Oddělení dějin literatury Uměnovědného muzea MZM. V sále Karla Valocha v přízemí Dietrichsteinského paláce, Zelný trh 8 v Brně uvidí návštěvníci cenné předměty z hlediska literárně-historického a současně zvolené tak, aby prezentovaly šíři sbírkového zájmu. „Jde například o rukopis Maryši bratří Mrštíků, rukopisy Gabriely Preissové, Rudolfa Těsnohlídka, Ludvíka Kundery nebo Oldřicha Mikuláška,“ upřesnila PhDr. Eleonora Jeřábková, kurátorka výstavy. Pozornost si zaslouží výběr dopisů Jakuba Demla, Jiřího Mahena nebo Františka Halase...


Z tisků je představena Bible kralická jednodílná z roku 1596 a ukázky kramářských písní vydaných v 19. století. Z periodik uvidí návštěvníci zvláštní číslo Lidových novin věnované úmrtí T. G. Masaryka a výtisky meziválečných uměleckých časopisů.
Oddělení dějin literatury Uměnovědného muzea je ze všech oddělení nejmladší - bylo založeno v roce 1958. Svým sbírkovým fondem i svojí odbornou činností je však souměřitelné s Památníkem národního písemnictví v Praze.
 
Výstava potrvá do 10. prosince, otevřeno út 9 - 15, stř. 9 - 17, so a ne 13 - 18. hod.

                                                                                                    Radoslav Patočka
Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=14062