InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

HRAD VEVEŘÍ NEMÁ JEN DEVĚT VĚŽÍ, ALE I CUKRÁRNU
Publikováno: Středa, 03.07. 2019 - 10:19:44
Téma: Městys Veverská Bítýška


Vývoj cukrářského řemesla přibližuje výstava v 1. patře Anglického traktu státního hradu Veveří. Expozice představuje nejen vývoj sladkého řemesla, ale i historii cukráren v Čechách a na Moravě. Seznamuje s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu.Pozoruhodná je nápaditost a rozdílnost dřívějších a současných sladkostí. Z technického hlediska je zajímavý ruční stroj na výrobu zmrzliny. Dávno zašlé časy připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny, se zásobníky na kávu, dózami s bonbony a zákusky vytvořené podle dokumentace z 30. let 20. století. Návštěvníci se dozví zajímavosti o historii výroby čokolády, perníku, marcipánu i dortů. Pro děti je připraven hrací koutek, kde si mohou vyzkoušet "pečení" s dětským nádobím nebo třeba vyplnit pracovní listy.

"Druhou část výstavy tvoří historické tříkolky a kola ze soukromé sbírky brněnského sběratele Jiřího Fialy," uvedla kastelánka hradu Lenka Florková. Sbírka Jiřího Fialy je největší sbírkou svého druhu v České republice a pravděpodobně i na světě. Čítá přibližně 160 kusů tříkolek pocházejících z Evropy, Ameriky a Austrálie.

Výstava je o prázdninách přístupná kromě pondělí každý den od 9 do 17 hodin, v září do 16 hodin a potrvá do 29. 9.

                                                                                                          Radoslav PatočkaTento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15132