InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

V DOUBRAVNÍKU OTEVŘOU HROBKU HRABAT MITROVSKÝCH. NA DVĚ HODINY
Publikováno: Čtvrtek, 04.07. 2019 - 12:42:41
Téma: Městys Doubravník


V rámci tradiční Slavnosti Pernštejnského panství bude v kostele Povýšení svatého Kříže v Doubravníku v pátek 5. července v čase od 14 do 16 hodin zpřístupněna hrobka hrabat Mitrovských.Je v ní uloženo devatenáct sarkofágů s ostatky šlechtického rodu Mitrovských, kterým kdysi patřil i hrad Pernštejn. Hrobku dal v pseudogotickém slohu vystavět v roce 1867 hrabě Vladimír Mitrovský, který nechal nad vchod vyrýt nápis – heslo Mitrovských – "Aeternus guia purus", což do češtiny přeloženo znamená "Věčné, protože čisté". Hrobka je zcela mimořádná. Mitrovští byli hrdí, že získali část majetku Pernštejnů a tak i jejich litinové sarkofágy zdobí zubří hlavy známé z pernštejnských erbů. Sarkofágy byly odlity v železárnách ve Štěpánověnad Svratkou, které rodina vlastnila. Jsou mohutné, protože jde o tři rakve v sobě – dřevěnou, zinkovou a železnou. Zajímavá je symbolika pomíjivosti života - zhasínající pochodeň života, odsypané přesýpací hodiny symbolizující čas, který vypršel a lebka značící konec. Sarkofágy prohlásilo Ministerstvo kultury ČR za kulturní památku.

Zůstaňme ještě v Doubravníku, nikoliv však při povídání o hrobce, byť sebevznešenější. V pátek ve 13 hod. bude otevřena "Chaloupka", venkovská usedlost č. 87, jejíž interiér pan Jirčík upravil do původní podoby – jako tkalcovskou dílnu. (Chaloupka bude otevřena i sobotu od 13 do 16 hod.). Ve14 hod. začne v parčíku na náměstí Science show, v 15 hod. vás bude bavit Long vehicle cirkus a o hodinu později vystoupí Ukulule orchestra. Program zakončí vystoupení Bystřické kapely. Ta to rozjede od 18. 30 hodin. Celý páteční program budou doprovázet oslavy 100 let výročí Včelařského spolku Doubravník. Těšit se můžete na ochutnávky medového pečiva, medů i medoviny (v tom horku opatrně!). Pro děti budou připraveny dílničky a fotokoutek.

V neděli 7. července začne v 10 hod. v tamním kostele mše svatá, při které budou vzpomenuti páni z Pernštejna a v 17 hod. se rovněž v kostele bude konat koncert Tišnovského komorního orchestru. Program v Doubravníku je příslibem seznámení se s historií, dobré zábavy i uměleckého zážitku.

                                                                                              Radoslav Patočka

Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15135