InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

TRADIČNÍ CYRYLOMETODĚJSKÁ POUŤ NA VÍTOCHOVĚ
Publikováno: Pondělí, 08.07. 2019 - 10:22:23
Téma: Církev


Tradiční Vítochovská pouť se konala v pátek 5. července v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Slavnostní mše svatá, kterou celebroval duchovní z Brna - Líšně P. Miloslav Kabrda se konala na prostranství před raně gotickým kamenným kostelem s románskými prvky zasvěcený svatému Michaelovi.
"Mše začala v 10 hodin a přišlo na ni asi 1200 lidí," uvedl duchovní správce římskokatolické farnosti Bystřice nad Pernštejnem R. D. Mgr. MUDr. Karel Rozehnal.Mnozí využili možnost prohlédnout si interiér kostela, který patří mezi nejstarší na Moravě. Pověst praví, že o jeho založení se zasloužil velkomoravský biskup Metoděj. Mezi nejvýznamnější památky kostela patří kromě barevných fresek náhrobní kameny, románská křtitelnice z 13. století vytesaná z nedvědického mramoru a unikátní varhany, které jsou složeny z více než 2000 píšťal.

Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky a bohoslužby se v něm konají jen příležitostně. Mnoho zájemců zamířilo také do kulturního domu, aby si prohlédli výstavu "Vítochovský kostel sv. Michaela ve fotografiích Bystřického zrcadlení".

                                                                                         Radoslav Patočka

                                    Foto RNDr. Michal Patočka

Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15143