InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Ohrožený krutihlav obecný posílí populaci svého druhu
Publikováno: Úterý, 16.07. 2019 - 10:26:19
Téma: Flora a Fauna


Projekt brněnské zoo na ochranu dudka chocholatého letos vstoupil do třetího roku existence. Zatímco v předchozích letech dudek vždy v připravených speciálních budkách (tzv. dudnících) zahnízdil, letos se tak bohužel nestalo. Při kontrole byla ale v jednom z dudníků objevena mláďata silně ohroženého krutihlava obecného.Přestože dudek letos nezahnízdil, na lokalitě jej pozorovali místní obyvatelé. Je tedy pravděpodobné, že si na hnízdění vybral jinou dutinu.

V jednom z dudníků zoologové při kontrolách přeci jen nalezli nesmírně zajímavé obyvatele. Budku obsadil krutihlav obecný, který je v České republice zařazen do kategorie silně ohrožený, tedy stejné jako dudek.

Krutihlav je o něco větší než vrabec. Měří 16–18 centimetrů a váží 28–42 gramů. Zbarven je podobně jako kůra stromů s patrným příčným i podélným vlnkováním. Na přelomu srpna a září odlétá do tropické Afriky severně od rovníku a vrací se na přelomu dubna a května.

Je to velmi zajímavý pták. Na své nepřátele pouští učiněnou hrůzu, nezdráhá se vyhodit jiné ptáky z hnízda, které si vybral, svoji hlavu umí otočit o 180 stupňů a na podzim odlétá do tropické Afriky. Jeho stavy se nejen na našem území stále snižují - v České republice ho řadíme mezi silně ohrožené druhy.

"Tento druh z čeledi datlovitých má sice v tuzemsku stabilní populaci 2–4 tisíc párů, ale jeho početnost v průběhu jednotlivých celorepublikových sčítání postupně klesá. Obývá zejména extenzivně využívanou zemědělskou krajinu s remízky či starými sady a živí se hmyzem. Stejně jako dudek si hnízdní dutiny netesá, takže je závislý prakticky jen na dostupných dutinách ve volné krajině. S ohledem na jeho biotopové preference je většinou jedním z typických elementů kvalitní zemědělské krajiny," uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Ve volné přírodě se tak budou postupně učit létat čtyři mláďata krutihlavů.Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15167