InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

ALFONS MUCHA NEZNÁMÝ
Publikováno: Úterý, 16.07. 2019 - 13:54:00
Téma: Galerie a výstavy


Ivančický rodák, malíř světového formátu Alfons Mucha je známý především jako jeden z tvůrců dekorativního secesního stylu, autor slavného obrazového cyklu Slovanská epopej a autor divadelních a reklamních plakátů. Není už tolik v obecném povědomí, že se na počátku své úspěšné kariéry, kterou zahájil v Paříži, zabýval také časopiseckou a knižní ilustrací. Právě posledně uvedené části Muchovy tvorby je věnovaná výstava Muzea v Ivančicích nazvaná "Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace".Expozice je připravena v souvislosti s 80. výročím úmrtí tohoto významného malíře a představuje průřez jeho ilustrátorskou tvorbou. Jsou k vidění zajímavé Muchovy rané práce, kdy ještě jako nadaný amatér vytvořil pro své rodné město Ivančice ilustrovanou titulní stranu obecní matriky nebo přispíval satirickými kresbami do časopisů Krokodíl a Veselé listy, jež vycházely ve velmi malém nákladu a jsou raritní.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století odjel Alfons Mucha na studia do Paříže, kde začal kreslit pro ilustrované časopisy a také dostávat první zakázky na ilustrace do knih. "Zpočátku byl jen jedním z desítek jiných pohotových a pilných kreslířů, kteří plnili stránky magazínů a knih. Také stylově nebyl zprvu nijak vyhraněný – tvořil v duchu realistických žánrů nebo dramatických historických výjevů, které měly hlavně věrně doprovázet text a zaujmout diváka. Pozvolna se ale i na tomto poli začal projevovat jeho originální secesní styl," přiblížila kurátorka výstavy Hana Fadingerová.

Pařížské období na výstavě zastupují jednak pro Muchu typické práce v secesním stylu – množství časopiseckých obálek nebo bibliofilské tisky Ilsée princesse de Tripoli (Ilsée princezna tripolská, 1897) a Le Pater (Otčenáš, 1899) s bohatou dekorativní výzdobou, ale jsou zde představeny také knižní a časopisecké tituly s Muchovými kresbami v konvenčnějším realistickém podání, jež ukazují jeho méně známou stylovou polohu. Mucha spolupracoval také s českými nakladateli, a to i v době, kdy žil dlouhodobě v zahraničí, a tak expozice přináší také ukázky jeho tvorby pro české časopisy a knihy.

Výstava Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace probíhá v galerii Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích (Široká 1) od 18. července do 29. září. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny omalovánky, kvíz a další zábavné prvky. Vstupné: dospělí 20 Kč, senioři 15 Kč, děti a studenti 10 Kč.

                                                                              Radoslav Patočka

Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15168