InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

MUZEUM ZPŘÍSTUPNILO OBNOVENOU NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKU
Publikováno: Čtvrtek, 18.07. 2019 - 15:46:53
Téma: Zajímavosti


Významnou technickou památkou v obci Kuželov na Hodonínsku je větrný mlýn tzv. holandského typu. "Jde o jeden z mála dochovaných větrných mlýnů s pevným kuželovitým korpusem a otočnou střechou. Nachází se jihovýchodně nad obcí Kuželov a jihozápadně od Velké nad Veličkou v krásném prostředí hřbetu Bílých Karpat.Technické muzeum v Brně otevírá památky, které má ve správě (celkem 6), sezonně – od dubna do října. Z důvodu obnovy muzeum v letošním roce doposud kuželovský mlýn nezpřístupnilo a otevřelo jej ve středu 17. 7.," uvedl Roman Kučera z Technického muzea města Brna. Masivní kamenná stavba nese dřevěnou střešní konstrukci. Střecha je otočně uložená na opěrných kladkách na kolejnici, která je položená na horním okraji zdiva. Prostřednictvím dvou rumpálů, umístěných v nejvyšším podlaží, se střecha otáčí tak, aby větrné kolo bylo vždy nastaveno proti větru. "Některé dřevěné prvky mlýna, například hřídel a šindelová střecha, pochází ze sedmdesátých let minulého století, kdy mlýn prošel poslední větší opravou," upřesnil Kučera. Letos při rekonstrukci specialisté vyměnili starou hřídel a čtyři kusy lopat. Střecha prošla kompletní výměnou šindele včetně plechové obšívky vrcholu střechy a plechové korouhvičky.

Kuželovský mlýn pochází z roku 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z okolních vesnic. Svou činnost ukončil v roce 1946. Ve třech podlažích se nacházejí vnitřní zařízení a strojní mechanismy mlýna. V nejvyšším si návštěvníci mohou prohlédnout větrné kolo, ve druhém je umístěné vlastní mlecí zařízení (tzv. české složení) a v přízemí je moučnice. Obnova národní kulturní památky se uskutečnila za finanční podpory Jihomoravského kraje. Muzeum získalo mlýn v roce 1974 a o čtyři roky později otevřelo pro veřejnost expozici větrného mlynářství a života na Horňácku. Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů na údržbu mlýna. V roce 2010 byl mlýn prohlášen národní kulturní památkou.

První akce, která se zde uskuteční, je závěrečný koncert Horňáckých slavností již tuto neděli – 21. 7. Od 14 hodin v prostorách mlýna vystoupí cimbálové muziky, soubory, sbory a sólisté z Horňácka a podjavorinské oblasti v pořadu s názvem Rok pode mlýnem.

                                                                                                    Radoslav PatočkaTento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15175