InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

V BRNĚNSKÉ MHD BUDE MOŽNÉ PLATIT KARTOU
Publikováno: Úterý, 23.07. 2019 - 14:28:01
Téma: Doprava


Cestující v brněnské městské hromadné dopravě budou moci platit za jízdenky kartou přímo ve voze. Redakci to sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Hana Tomaštíková.

"Nákup jednorázové jízdenky bude pro cestující pohodlnější. Vozy DPMB budou nově opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky pouhým přiložením bezkontaktní karty. V testovacím režimu vyjedou první vozy s novými validátory po Novém roce, kompletně se systém spustí na jaře. Náklady činí téměř 65 miliónů korun," uvedla.

Spokojenost projevil i generální ředitel DPMB Miloš Havránek. "Možnost bezkontaktního nákupu jízdenek ve vozech je dalším krokem kupředu v modernizaci brněnské městské hromadné dopravy. Cestování tak bude pro naše zákazníky opět jednodušší, jsem si jistý, že tuto inovaci ocení," řekl. Nové validátory budou opatřené jak označovačem na papírové jízdenky, tak displejem, ke kterému budou cestující přikládat bankovní kartu. Cestující kartu přiloží při svém nástupu a systém mu automaticky započte základní jízdenku na hodinu za 25 Kč. Znovu si při výstupu musí pípnout pouze ten, kdo jede kratší dobu a má zájem o jízdenku za 20 Kč.

Nové elektronické odbavování cestujících je nastaveno tak, že cestujícímu na konci dne na základě jeho jízd vybere tu nejvýhodnější variantu. okud pojede člověk během dne čtyřikrát, nezaplatí čtyři hodinové jízdenky za sto korun, ale systém mu započte jízdenku celodenní za 90 korun. Cestující, kteří budou mít zájem o zlevněnou nebo vícezónovou jízdenku, si tuto svou variantu zvolí ručně na displeji a poté kartou zaplatí. Kontrola takto zakoupených jízdenek bude vypadat stejně, jako doposud u elektronických předplatných jízdenek. "Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni čtečkami, ke kterým cestující přiloží svou kartu a revizoři zkontrolují, zda mají platnou jízdenku," upřesnila Tomaštíková.

Stejný systém nákupu jízdenek bude fungovat nejen v Brně. "Předpokládáme, že spuštění nového systému elektronického odbavování v brněnské MHD by mělo časově korespondovat se stejným procesem v rámci celého Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje," uvedl Havránek.

Náklady na pořízení téměř 3000 validátorů činí pro dopravní podnik téměř 65 miliónů korun, přibližně třetinu z nich pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Už nyní je možné bezkontaktně jízdné platit kartou ve čtyřech vozech, které jsou v provozu na lince 76.

                                                                                                Radoslav Patočka

Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15192