InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Do Předklášteří se po 77 letech vrátila výroba piva
Publikováno: Středa, 24.07. 2019 - 11:42:51
Téma: Obec Předkášteří


V pátek 19. července byl slavnostně otevřen klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří. Areál cisterciánského konventu se tak stal jediným klášterním pivovarem na Moravě.

Pivovar se značkou Vorkloster se bude specializovat hlavně na ležáky.
Myšlenka obnovit pivovarskou tradici vznikla v létě roku 2016. "Hlavní sládek a zároveň předseda akciové společnosti si tak chtěl splnit dětský sen. Vystudoval Podskalskou sládkovskou školu a chtěl s vařením piva pokračovat i ve svém," vysvětlil jeden z akcionářů Radek Holešinský. Následovalo vyjednávání zakládajících akcionářů společnosti Klášterní pivovar Porta Coeli s cisterciačkami. To trvalo zhruba rok. Další dva roky pak probíhala rekonstrukce bývalé stáje, kde se pivovar momentálně nachází. "Pivovar se nenachází ve stejné budově, kde se původně pivo vařilo. Oprava pivovaru, který přestal fungovat v roce 1942 by byla velmi finančně náročná, proto jsme se dohodli s řádem, že zrekonstruujeme menší prostory. Ty prozatím postačí," řekl Holešinský.

Nový pivovar bude zaměřen na tradiční spodně kvašená piva, zejména pak na desítku a dvanáctistupňový nefiltrovaný ležák. "Dále půjde o speciality jako je například zapomenutý Zwickl, nebo takzvaný zimní ležák, tedy styl Bock. Nechceme se jen ohánět tradicí, naopak chceme zákazníkům do budoucna nabídnout i sortiment zahraničních klášterních pivovarů," řekl sládek pivovaru Vorkloster Jan Maláska. Značka Vorkloster je německý název pro Předklášteří.

Pivo z Předklášteří je spojením kvality a genia loci. Pivo značky Vorkloster se již teď prodává v Brně a Praze v ochutnávkových pivnicích. Kromě toho akcionáři vlastní i restauraci v Tišnově, kde je dle jejich slov o pivo velký zájem. K odběratelům piva patří například i benediktini z Rajhradu, v jejichž areálu se také kdysi nacházel pivovar. Konkurence se podle Maláska není třeba bát. Na celé jižní Moravě je v současnosti více než 50 minipivovarů a jejich počet stále roste. Jen v Tišnově je dalších asi 7 pivovarů, lidé z oboru regionu přezdívají tišnovský Bamberg. "Z pohledu historie nejde o nic neobvyklého. V samotném Tišnově mělo právo vařit asi 40 lidí. To, co se děje dnes, je vlastně návrat k historickým kořenům," dodal Maláska. Samy pivovary se v okolí Tišnova sdružují do projektů jako je například Tišnovská pivní stezka, jejíž součástí je nově i klášterní pivovar Porta Coeli.

                                                                                                        Sára Davidová

Zdroj: brnenskadrbna.cz
Tento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15195