InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

PADALY TEPLOTNÍ REKORDY, VODY JE MÁLO
Publikováno: Pondělí, 29.07. 2019 - 11:40:48
Téma: Zajímavosti


Červencová vedra a výrazně podprůměrný úhrn srážek připomínají situaci, jako byla loni i v roce 2015 a situace v podzemních vodách je na velké části území ČR ještě horší...Ke dni 26. 7. byl srážkový úhrn na stanici Veverská Bítýška 30,2 mm, přičemž nejvíce srážek (19,1 mm) spadlo ve formě krup s deštěm při bouřce v pondělí 1.7. Od 18. července se po mírném ústupu sucho znovu rozšířilo a rozvíjelo se dynamičtěji, zejména v povrchové vrstvě půdy do 40 cm. Tropické teploty a počasí bez srážek situaci ještě zhoršily. Na stanici Veverská Bítýška bylo od 1. 7. do 27. 7. zaznamenáno 8 tropických dnů, tedy dnů, kdy maximální teplota dosáhla nejméně 30˚C. Maximální červencová teplota na stanici byla naměřena v pátek 26. 7., kdy rtuť vystoupala na hodnotu 34,3˚C, čímž byl překonán staniční rekord z roku 1994 o 0,3 stupně. Na některých místech Česka bylo ještě tepleji, např. v Kuchařovicích na Znojemsku naměřili 35,8 stupně.

Extrémně vysoké teploty a deficit srážek se projevily také na vodních tocích. Svratka měla v pátek 26. 7. v Bítýšce průtok 3 m3 /sec., což je 48 % dlouhodobého červencového normálu a její pravostranný přítok Bílý potok pouze 0,018 m3/sec.!!! Kuřimka, vykazovala v Chudčicích průtok jen 0,01 m3/ sec. "Sucho se výrazně projevilo také na toku Loučky. Hydrologická stanice v Dolních Loučkách hlásí aktuální průtok 0,3 m3/sec., což je 23% dlouhodobého červencového normálu," uvedla Jana Kučerová z Povodí Moravy, s. p. Zlom v počasí nastal v sobotu 27. 7., kdy se v celé republice vyskytovaly bouřky doprovázené přeháňkami. Co do intenzity byly značně rozdílné a zřejmě nejvíc napršelo v Bítýšce: rovných 32 litrů na metr. Jinde to bylo daleko méně.

A jaká je prognóza? "V období od 29. července do 4. srpna by měly být teploty průměrné či slabě nadprůměrné s maximem 25 až 30 stupňů. Podobné to bude i v dalších srpnových týdnech," uvádí tisková zpráva Českého hydrometeorologického ústavu.

V souvislosti s tropickými teplotami chci připomenout dosud nejvyšší naměřenou teplotu v dějinách České republiky. Dne 20. srpna 2012 naměřili na meteorologické stanici Dobřichovice v okrese Praha-západ neuvěřitelných 40,4°C. Místo připomíná kamenný památník. (Fotografii poslal redakci starosta Dobřichovic Ing. Petr Hampl, kterému touto cestou děkujeme).

                                                                                                   Radoslav PatočkaTento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=15205