InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO

Vítání jara na Šmelcovně
Publikováno: Neděle, 14.03. 2010 - 00:00:00
Téma: Turistika - cestování


Již tradiční VÍTÁNÍ JARA proběhne ne Šmelcovně v neděli 21. března 2010 v 12:00 hod. Víte, že: Na Šmelcovně se točily Četnické humoresky 8. série??? ...

Video z Vítání jara 2009


Víte, že: Na Šmelcovně se točily Četnické humoresky 8. série ...

Náměstí s jarmarkem, kde četníci hledali osobu podobnou Ferdovi Mravcovi v osmém díle se ve skutečnosti nachází v Šmelcovne u Maršova.

Šmelcovna je romantické místo v údolí Bílého potoka (Bítýšky) je známé především svým Vítáním jara vždy první jarní neděli. Tato tradice sahá do roku 1902, kdy se sem vydala brněnská turistická společnost Noha. V letech 1912-1933 se Vítání jara zúčastňoval i Petr Bezruč. Tradice pokračuje, půvabná cesta údolím Bílého potoka si nás ovšem získá v kterékoliv roční období.

Ze středu Veverské Bítýšky se jde po modré turistické značce po mostě přes Bílý potok a za ním vlevo ulicí na kraj obce do přírodního parku Bílý potok, klidové oblasti o rozloze 35,2 km2, jejíž osu tvoří přirozeně meandrující potok. Pohodlná silnička slibuje nenáročné putování.

Silničku neopouštím - střídavě lesem a mezi loukami dojdu k Práchovně s několika chatami, následuje sevřenější část údolí, po levé ruce výrazná skála, cesta se zavlní a častěji mění směr. Za Chaloupkami se údolí opět začíná rozšiřovat.

U Lažánského mlýna pokračovala silnička zkratkou k Maršovu, zatočím vlevo k prameni a výletní restauraci Hálův mlýn. Scházím loukou, krátce projdu lesem, až se objeví panorama Šmelcovny. Název místa pochází od německého schmelzen - tavit. Zbytky starých hamrů jsou dosud asi 0,5 km západně od turistického rozcestí. Stojí zde kaple a sezónní stánek.


Z rozcestím se dám po červené značce vpravo. Stoupám po silničce kolem chalup, mezi jabloněmi k lesu. Tady zkracuje několikrát zatáčky a posléze po silnici vstupuje do Maršova ke kostelíku a k pomníku obětí válek. Na hlavní silnici se dám beze značky vpravo. Po pár krocích mírně vlevo uhýbá silnička. Po ní sestupuji mezi domky až na okraj obce. Přede mnou údolí Maršovského potoka i půvabné panorama mírně zvlněné krajiny. Projdu pod elektrickým vedením, polní cesta zatáčím vlevo k bývalému kaolínovému dolu.

Cesta jde nad strmým skalnatým srázem a pokračuje přímo do údolí. Na konci lesíka pohodlnou cestu opustím a stezkou sejdu na terasu, zalesněnou, romantickou, s průhledy na zatopený lom. Po terase obcházím důl, až narazím na širší strmou přístupovou cestu. Po silnici vlevo pak dorazím do Lažánek.

Obec je poprvé připomínána r. 1358, od středověku až do 1. poloviny 19. stole. se zde těžilo stříbro a železo, které se zpracovávalo na Šmelcovně. Kaolin se zmíněného lomu byl dopravován lanovkou do Veverské Bítýšky. Dominantou hezké obce je farní kostel Nejsvětější Trojice, původně gotický ze 14. stol., pozdně barokně přestavěný ve 2. polovině 18. stol.

Na rozcestí u hřbitova narazím na zelenou turistickou značku. Po ní se dám vpravo nejprve po hlavní silnici, pak vlevo podél rozlehlého ovocného sadu do osady Holasice. Zleva se připojí žlutá značka. Značka sleduje cestu, která zatáčí vlevo z pohodlné cesta podél elektrického vedení. Po širší cestě pak scházím vlevo obloukem - dole se otevírá údolí Svratky. Žlutá značka ze široké cesty odbočuje vpravo na úzkou pěšinu, protáhne se lesíkem a vstupuje mezi domky na silničku podél Svratky. Dám se vpravo, kolem závodu Hartman-Rico pokračuji do středu Veverské Bítýšky.

Veverská Bítýška - Práchovna2,5 km - Chaloupky 4,5 km - Šmelcovna 8,5 km - Maršov 11 km - bývalý důl 12 km - Lažánky 13,5 km - Holasice 15,5 km - Veverská Bítýška 17kmTento článek si můžete přečíst na webu InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
http://www.tisnov.info

Tento článek najdete na adrese:
http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=2594